طراحی صنعتی مدرن

نمایش طرح های صنعتی

صندلی زیبا و مدرن .......

+ نوشته شده در  شنبه بیست و سوم مرداد 1389ساعت 15:21  توسط maria  | 

صندلی مدرن بشکل انسان از جنس کریستال

+ نوشته شده در  سه شنبه نوزدهم مرداد 1389ساعت 17:36  توسط maria  | 

کامیون غول پیکر به ارتفاع 7/4 متر قدرت موتور 3500 اسب بخار با بار 576062 کیلو گرم وزن دارد

+ نوشته شده در  شنبه شانزدهم مرداد 1389ساعت 11:7  توسط maria  | 

اتومبیل هیدروژنی ........

ژاپن نخستین اتومبیل هیدروژنی را تولید کرد

 

شرکت خودروسازی هوندا ژاپن اعلام داشته که برای نخستین بار، تولید تجاری اتومبیلی را آغاز کرده که نیروی محرکه آن را "سلول الکتریکی هیدروژنی" تامین خواهد کرد و به این ترتیب، استفاده از آن به ایجاد گازهای آلوده ساز محیط زیست منجر نمی شود.

اتومبیل جدید هوندا "اف سی اگس کلاریتی" FCX Clarity نام دارد و یک اتومبیل چهار نفره است و هنگام حرکت، تنها بخار آب در فضا پراکنده می کند.

هوندا گفته است که کارآیی موتور این اتومبیل سه برابر اتومبیل های معمولی با موتور بنزین سوز است.

این شرکت ژاپنی در نظر دارد در خلال سه سال آینده، دویست دستگاه کلاریتی تولید کند و نخستین تولیدات شرکت در ماه آینده وارد بازار خواهد شد.

این اتومبیل در ابتدا به صورت اجاره در اختیار متقاضیان در ایالت کالیفرنیا، آمریکا، قرار می گیرد و از اواخر سال جاری، واگذاری اجاره ای آن در ژاپن نیز آغاز می شود.

هوندا انتظار دارد که در سال اول، بتواند تنها برای چند دستگاه از این اتومبیل مشتری پیدا کند اما در خلال سه سال آینده، بازار آماده استفاده از تمام دویست دستگاه تولیدی شرکت باشد. هزینه استفاده از این اتومبیل بر اساس اجاره سه ساله هر ماه ششصد دلار آمریکایی خواهد بود.

یکی از مهمترین موانعی که در راه استفاده از اتومبیل های هیدروژنی وجود دارد نبود مراکز توزیع این سوخت در جهان است.

با اینهمه، به گفته کارشناسان اگر زمانی این نوع خودروها با استقبال گسترده تری در جهان مواجه شود، این مانع نیز می تواند برطرف شود.

تولید اتومبیل هایی که به جای سوخت فسیلی از هیدروژن استفاده کنند یکی از راه های اساسی مقابله با تولید گازهای گلخانه ای به خصوص گاز دیوکسید کربن است که از استفاده از سوخت های فسیلی ناشی می شود.

انتشار این گازها در جو زمین باعث افزایش دمای کره زمین می شود و به گفته بسیاری از پژوهشگران، تغییرات نامطلوبی را در محیط زیست در پی می آورد.

پیش از این نمونه های آزمایشی متعددی از اتومبیل هایی با موتور استفاده کننده از هیدروژن طراحی و تولید شده اما تاکنون هیچکدام به مرحله تولید تجاری نرسیده بود. به گفته کارشناسان، در اتومبیل های "هیدروژن سوز" می توان از دو نوع موتور استفاده کرد.

در نوع موتور "انفجاری"، به جای مخلوط بنزین و اکسیژن، گاز هیدروژن و اکسیژن وارد سیلندرها می شود و انفجار این مخلوط، سیلندرها را به حرکت در می آورد.

در این روش، نیازی به ایجاد تغییرات عمده ای در ساخت موتور اتومبیل نیست اما چنین موتورهایی در مقایسه با موتور بنزین سوز، کارآیی به مراتب کمتری دارد.

در نوع دوم، که در اتومبیل جدید هوندا به کار رفته، از ترکیب هیدروژن و اکسیژن، برق تولید می شود که موتور برقی اتومبیل را به حرکت می اندازد.

گاز هیدروژن را می توان از منابع مختلف از جمله مواد نفتی، ذغال سنگ و برخی فضولات طبیعی استخراج کرد اما استخراج هیدروژن از این منابع نیز مستلزم استفاده از سوخت های مختلف است.

بزرگترین منبع طبیعی هیدروژن در سطح زمین، آب است و تجزیه آب با استفاده از برق نیز راه دیگر استخراج هیدروژن است اما بخش عمده ای از برق تولیدی در جهان حاصل فعالیت نیروگاه هایی است که سوخت های فسیلی به کار می برند.

پژوهشگران می گویند که اگر بتوان از منابع تجدید شونده انرژی، مانند نور خورشید، باد یا موج دریا، برق تولید کرد و این برق را برای تجزیه آب و تولید هیدروژن به کار برد، می توان اتومبیلی ساخت که حرکت آن باعث تولید هیچ نوع گاز گلخانه ای نشود.         توسط : MARIA

+ نوشته شده در  شنبه شانزدهم مرداد 1389ساعت 10:58  توسط maria  | 

هنر طراحان صنعتی در چه راهی بکار میرود ......!!!

هنر طراحان صنعتی در چه راهی بکار میرود .....!!!

 

 

طراحي صنعتي رشته اي است كه از رشته هاي مختلف مانند: هنرهاي تجسمي، مكانيك،علم مواد و فرايندهاي توليد ، جامعه شناسي،زيست شناسي، روانشناسي،، اقتصاد، براي ساختن محصولاتي براي زندگي راحت، انسانها بهره ميگيرد. فرايندي خلاقانه كه با بهره گيري از هنر، علوم، مهندسي و فناوري ايده هايي نوآورانه را براي توليد محصولاتي جهت كاربرد در  عرصه هاي مختلف زندگي انساني، خلق كند. يك نكته مهم اينكه طراحي صنعتي: يك فرايندي است كه با تعريف و شناسايي مسأله يا مشكل ،درك نياز استفاده كننده، آغاز شده،با ارايه، تجزيه و تحليل، پالايش و بهينه سازي ايده ها و سرانجام ارايه طرح نهايي در قالب نمايش هاي گرافيكي، نقشه، مدلهاي سه بعدي رايانه اي و درصورت نياز انواع مدلهاي فيزيكي، از مواد مختلف، مقياسهاي مختلف و به صورت كاركردي ، دنبال مي شود اين همه كار و فعاليت براي چيست ؟ مسئوليت آن را چه كسي بعهده دارد؟نگاه ها در چه سمتي است؟ تا كي بايد چنين باشد؟همه آگاهند......!!!  متاسفانه دانشگاه هنر ما استاد طراح ندارند .....!   با یک مشت گچ و خاک و یا چند قالب صابون نمی شود مهندس طراح تحویل مملکت داد.طراحان افرادي هستند که به آفرينش تمايل دارند. نه فقط براي كشيدن طرح هنري در روي درو ديوار. آن‌ها دانش عملي را با توانايي هنري درمي‌آميزند، تا ايده‌هاي ذهني را به طرح‌هايي قابل قبول براي کالاهايي که مي‌خريم و محل‌هايي که کار و زندگي مي‌کنيم، تبديل کنند. طراحان صنعتي در طيف گسترده‌اي از صنايع کار مي‌کنند. مانند طراحي ،محصولات طبي، اشياي الکترونيکي، جلوه‌هاي ويژه براي صنعت، انيميشن کامپيوتري، طراحي مبلمان و طراحي داخل ساختمان. در رشته‌ طراحی‌ صنعتی‌، خلاقیت‌ حرف‌ اول‌ را می‌زند. و دانشجوی‌ این‌رشته‌ باید توانایی‌ نوآوری‌ و تفكر خلاق‌ را داشته‌ باشد؛ یعنی‌ هم‌ هنرو هم‌ صنعت‌ را درك‌ كند. و مدیریت‌ هم داشته‌ باشد. و علاوه‌ برموارد فوق‌ تا حدودی‌ با مباحث‌ كاربردی‌ علوم‌ پایه‌ مثل‌ فیزیك‌، شیمی‌،رياضيات و زیست‌شناسی‌ آشنا باشد. دانشجوی‌ این‌ رشته‌ باید نگاه‌ خود رابه‌ اطراف‌ و اشیاء دقیق‌تر كند‌ و پیوسته‌ نیازهای‌ فردی‌ و اجتماعی‌افراد را در ذهن‌ خود مرور نماید. او باید به‌ راحتی‌ با محیط ‌های‌ كاری‌ارتباط‌ برقرار كرده‌ و تجارب‌ خود را از نظر فنی‌ گسترش‌ دهد. به‌گونه‌ای‌ كه‌ بتواند عملكرد طرح‌ خود را كاملاً توجیه‌ نماید. و تمامی‌مراحل‌ اجرایی‌ آن‌ را زیر نظر داشته‌ باشد. موقعیت‌ شغلی‌ در ایران :

متأسفانه‌ در كشور ما تكنولوژی‌ تولید طرح هاي جديد ، پایین‌است.‌ و ما تولیدات‌ محدودی‌ داریم‌ و 90 درصد همین‌ تولیدات‌ محدود نیز كپی‌از تولیدات‌ خارجی‌ است. یعنی‌ : كارخانه‌دارها برای‌ طرح‌ جدیدسرمایه ‌گذاری‌ نمی‌كنند. برای‌ همین‌، فرصت‌های‌ شغلی‌ طراحان‌ صنعتی‌بسیار محدود است‌. از سوی‌ دیگر در كشور ما ارتباط‌ نزدیكی‌ بین‌ صنعت‌ ودانشگاه‌ وجود ندارد. و به‌ همین‌ خاطر صاحبان‌ صنایع‌ این‌ رشته‌ رانمی‌شناسند. و حتی‌ در بسیاری‌ از كارخانه‌ها یك‌ مهندس‌ مكانیك‌، كارمهندس طراح‌ صنعتی‌ را انجام‌ می‌دهد. یعنی‌ هم‌ طرح‌ یك‌ محصول‌ و هم‌ تولیدآن‌ برعهده‌ مهندس‌ مكانیك‌ است. در حاليكه كار اين مهندسين  با هم تفاوت دارند. بنابراین‌ فارغ‌التحصیلان‌ این‌ رشته‌هنوز حضور فعال و مشخصي،‌ در صنعت‌ طراحي ندارند. و تنها در طراحي داخل ساختمان ، وسايل خانگی‌ و صنعت‌ خودروسازی‌ مشغول كار هستند.آن هم در حد بسيار ساده.در حاليكه دستان هنرمندانه دانشجويان طراحي صنعتي،با خلاقيت بالايي، فقط در روي صفحه هاي كاغذ سفيد، مي چرخند.......! بهمين دليل اين عزيزان ناچارا" به كشور هاي خارجي پناه ببرند. درحاليكه كشور مخارج سنگيني براي تحصيل آنها متحمل مي شود .تنها راه اين است كه جايگاه، مهندسين طراحي صنعتي در كشور مشخص شود.تا دانشجويان اين رشته بدانند كه بعد از فارغ التحصيلي جايي براي كار دارند، در غير اين صورت، بيكاري،جامعه را با مشكل مواجه كرده، و اغلب تاثير عميقي بر آزاديهای فردي و ابتكار عمل ومهارت هاي اين عزيزان مي گذارد......     

توسط : maria

                                                                  www.mounaa.com  منبع

+ نوشته شده در  جمعه پانزدهم مرداد 1389ساعت 16:6  توسط maria  | 

کامیون لوئیجی کولانی - فوق مقاوم در جریان هوا .......

+ نوشته شده در  جمعه پانزدهم مرداد 1389ساعت 15:17  توسط maria  | 

سطل رنده طراحان : هنریک هولبایک و کلانس ینسن از تولز دیزاین کشور دانمارک

+ نوشته شده در  جمعه پانزدهم مرداد 1389ساعت 15:3  توسط maria  | 

رشته طراحی صنعتی ......

رشته طراحي صنعتي

 

اين رشته تلفيق حقيقي هنر و صنعت است. در اين رشته مي‌آموزيم محصولاتي را طراحي نمائيم كه در زندگي روزمره به آن‌ها نياز داريم. هدف طراحي صنعتي استفاده از زيبائي، لطافت، ظرافت‌هاي هنري، فنّاوري و كارايي علوم گوناگون است.

رابط اين رشته با مهندسي بخصوص مكانيك بسيار زياد است. يكي از خوبي‌هاي اين رشته تقريباً همكاري‌‌هاي گروهي است. داشتن خلاقيت و ذوق هنري بايد بگونه‌اي باشد كه دانشجو قادر به ايجاد ارتباط بين هنر و صنعت باشد. داشتن پايه قوي در دروس رياضي، فيزيك، شيمي، زيست‌شناسي مهمّ است.

ضريب درس خلاقيت تصويري و تجسمي 4 رياضي فيزيك 3 در عمومي هنر، ترسيم فني، خواص مواد 2 است.

 

سطوح رشته:

 

رديف     نام دانشگاه           کارداني   کارشناسي            ارشد      دکترا

1          آزاد- تهران                                               

2          هنر تبريز                                                 

3          هنر تهران                                                 

 

درس هاي اين رشته:

 

رديف     نام درس

1          آشنايي با هنر در تاريخ 1، 2

2          ارزيابي توليدات صنعتي

3          اقتصاد مديريت توليدات صنعتي

4          انسان طبيعت و طراحي

5          انسان، طبيعت، طراحي

6          انقلاب اسلامي و ريشه‌هاي آن

7          پروژه طراحي صنعتي 3

8          پروژه طراحي صنعتي 4

9          پروژه طراحي صنعتي 5

10        پروژه طراحي صنعتي 6

11        پروژه طراحي صنعتي 7

12        پروژه طراحي صنعتي 8

13        پروژه طراحي صنعتي 9

14        پروژه نهايي

15        تاريخ اسلام

16        تاريخ طراحي صنعتي و اختراعات

17        تحول صنايع دستي در دنيا

18        تربيت بدني 2

19        جامعه شناسي صنعتي

20        حجم سازي

21        رياضي کاربردي 1

22        رياضي کاربردي 2

23        زبان خارجي

24        زبان خارجي تخصصي 1

25        طراحي به کمک کامپيوتر

26        طراحي فني 1

27        طراحي فني 1 (مباني)

28        طراحي فني 2

29        طراحي فني 3

30        طرح اشياء در تمدن اسلامي

31        طرح و رساله نهايي

32        عکاسي پايه 1 و 2

33        فارسي

34        فرم و فضا 1

35        فيزيک 1

36        فيزيک 1 ايستايي

37        فيزيک 2

38        فيزيک 2 مباني سينماتيک

39        فيزيک 3 الکتريسيته و نور

40        فيزيک و شيمي کاربردي 1

41        فيزيک و شيمي کاربردي 2

42        مباني هنرهاي تجسمي 1

43        مباني هنرهاي تجسمي 2

44        متون اسلامي (آموزش زبان عربي)

45        مدل سازي 1

46        مدل سازي 2

47        مدلسازي 1 ماکت سازي

48        مديريت توليد صنعتي

49        معارف اسلامي 2

50        مهندسي عوامل انساني 2

51        مواد و روش ساخت 1

52        مواد و روش ساخت 2

53        مواد و روش ساخت 3

54        نقشه کشي صنعتي 1

55        نقشه کشي صنعتي 2

56        نقشه‌کشي صنعتي 1

57        نقشه‌کشي صنعتي 2

58        هندسه 1

59        هندسه 2

60        هندسه مناظر و مزايا

61        هنر و تمدن اسلامي

62        هنر و تمدن اسلامي 1

63        هنر و تمدن اسلامي 2

64        کارگاه حجم‌سازي

65        کارگاه طراحي پايه 1

66        کارگاه طراحي پايه 2

67        کارگاه طراحي صنعتي مقدماتي 1

68        کارگاه طراحي صنعتي مقدماتي 2

69        کارگاه عکاسي پايه 1

70        کارگاه عکاسي پايه 2

71        کارگاه مواد و روشهاي ساخت 1

72        کارگاه مواد و روشهاي ساخت 2

73        کارگاه مواد و روشهاي ساخت 3

 

يكي از نمونه‌هاي بارز كار طراحي صنعتي، بسته بندي محصولات و كالاهاي توليدي است. طراحي صنعتي با تغيير در كيفيت، شكل ظاهري، رنگ آميزي و بسته بندي آن مي‌تواند جوابگوي سلايق مختلف و نيازهاي متفاوت گردد، در نتيجه باعث رضايت مصرف كننده و موفقيت توليد كننده مي‌شود.

 اهميت اين رشته با توجه به نياز شديد و حياتي كشورمان به استقلال اقتصادي و فرهنگي و بي نياز شدن از حجم عظيم واردات ضروريات زندگي از كوچكترين لوازم زندگي گرفته تا صنايع بزرگ و احتياج مبرم و روز افزون صنايع نوپاي كشور به طراحان صاحب ذوق و ابتكار جهت همپايي و رقابت با محصولات مشابه خارجي و ضرورت وارد نمودن ويژگي‌هاي خاص فرهنگي جامعه و همين طور خصوصيات انساني در طرح مصنوعات ساخته شده در داخل كشور و جلوگيري از تقليد طرح خارجي ، دو چندان مي گردد.

فارغ‌التحصيلان اين رشته مي‌توانند در دفاتر طراحي كارخانجات صنعتي ( لوازم خانگي، اسباب بازي، مبلمان و دكوراسيون، ماشين‌ آلات، ماشين‌هاي سنگين، ماشين‌هاي ساختماني، جواهرات، بسته‌بندي، محيط زيست و...) و همچنين دفاتر خصوصي طراحي صنعتي به طراحي ، توليد و آموزش مشغول شوند.

منبع : رشد           توسط - MARIA

+ نوشته شده در  پنجشنبه چهاردهم مرداد 1389ساعت 22:11  توسط maria  | 

سوالات متداول در باره تحصیل رشته طراحی صنعتی .......

سوالات متداول درباره تحصیل رشته طراحی صنعتی

 

انتخاب رشته تحصیلی صرف نظر از محدودیت هایی که رتبه کنکور در آن دارد، از مهم ترین مراحلی در زندگی است که به دلیل تأثیر مستقیم بر مسیر زندگی شخصی و اجتماعی، نیاز به دقت و شناخت توانایی های فردی و داشتن تصوری درست از رشته مورد نظر و آینده حرفه ای آن دارد.

 

در این نوشتار سعی شده است با پاسخ دادن به برخی سوالات رایج در مورد طراحی صنعتی و وضعیت تحصیل در این رشته، یک دید کلی به کسانی که قصد تحصیل در این رشته در دوره کارشناسی یا کارشناسی ارشد دارند داده شود.

 

1- به طور خلاصه طراحی صنعتی چیست؟

 

طراحی صنعتی همان طور که از نامش پیداست ترکیبی است از هنر طراحی و آشنایی با صنعت.

نوآوری در صنعت عاملی است که به دلیل بروز نیازهای جدید و همچنین نیاز انسان به تنوع، همواره مورد توجه است. در این میان لازم است افرادی با تسلط به طراحی با توجه به جنبه های هنری آن، و همچنین آگاهی کافی نسبت به سایر علوم وجود داشته باشند که با طرح ها و ایده های جدیدی که ارائه می دهند، جواب این نیازها را از تصور (یا آرزو) به بهترین شکل ممکن به واقعیت تبدیل کنند.

 

به جز مباحث پایه هنری و زیبایی شناسی، لازم است که در هر پروژه خاص، علوم مرتبط با آن به طور خلاصه فراگرفته شود. زیرا طراحی بدون در نظر گرفتن عوامل تأثیرگذار بر آن غیر ممکن است. به همین دلیل رشته طراحی صنعتی در نگاه اول یک رشته بسیار گسترده به نظر می رسد که هر کدام از فارغ التحصیلان آن در یک زمینه خاص توانایی هایی دارند که سایر همکلاسی ها و هم رشته های آنان، ممکن است در زمینه دیگری تبحر داشته باشند.

 

یک طراح صنعتی ممکن است علاوه بر دانش هنری طراحی، با توجه به زمینه تخصصی مورد علاقه خود، اطلاعات جامعی در زمینه مواد، مکانیک، برق و کامپیوتر، کنترل، پزشکی و حتی دانش های علوم انسانی نظیر روانشناسی، جامعه شناسی و اقتصاد داشته باشد.

 

2- طراحان صنعتی بیشتر در چه زمینه هایی مشغول به کار می شوند؟

 

یک طراح صنعتی ممکن است در شرکت شخصی یا شرکت دولتی مشغول به کار باشد و اگر در جایگاه درست خود به کار گرفته شده باشند، مهم ترین وظیفه آنها ایده پردازی برای نوآوری است. شرکت های طراحی داخلی، تولیدات وسایل خانگی و اداری و ورزشی، شهرداری ها و سازمان زیباسازی، شرکت های تبلیغاتی، صنعت خودرو، کارخانه هایی که نیاز به بسته بندی های متعدد و متنوع دارند و سایر شرکت هایی که به امر برند (هویت سازمانی) اهمیت می دهند، عمده جاهایی هستند که طراحان صنعتی جذب آنها می شوند. زمینه هایی که طراحان صنعتی معمولا به دلیل جنبه های هنری در آنها بیشتر فعالیت دارند به طور جزئی تر شامل موارد زیر است:

 

طراحی محصول (شامل لوازم خانگی، مبلمان اداری و خانگی، وسایل صوتی و تصویری، موبایل، ماشین  های اداری، نوشت افزار، اسباب بازی، پوشاک و غیره.)

طراحی دکوراسیون: شامل دکوراسیون خانگی، اداری، فروشگاه ها، مراکز تجاری و غیره.

طراحی محیطی: فضا، مبلمان و چیدمان شهری و کلیه فضاهای زیر مجموعه آن نظیر پارک ها، نمایشگاه ها، مراکز خرید، ایستگاه های اتوبوس و تاکسی و کلیه محیط های عمومی، تأسیسات ترافیکی، تبلیغات شهری، فضای سبز، زیباسازی شهری و....

طراحی خودرو: طراحی بدنه و نمای داخلی خودرو و سایر وسایل نقلیه.

طراحی بسته بندی: بسته بندی کالاهای مصرفی و محصولات مختلف.

طراحی اصلاحی: اصلاح خصوصیات عملکردی یا فرمی یک محصول به منظور بهبود کارایی آن.

طراحی هویت: به دلیل توانایی های طراحان صنعتی در ایده پردازی، فارغ التحصیلان این رشته بعضا به عنوان مشاور در شرکت های بزرگ و کوچک ظاهر می شوند. طراحی هویت سازمانی (برند) برای مجموعه های صنعتی نیز از توانایی های برخی فارغ التحصیلان این رشته است.

 

3- بازار کار این رشته در ایران چگونه است؟

 

با توجه به موارد بالا، مشخص است که یک طراح صنعتی می تواند با توجه به علاقه و گرایش خود در زمینه های متعددی حتی فراتر از موارد ذکر شده مشغول به کار شود. حقیقت این است که در ایران به دلیل وارداتی بودن کالاهای فراوانی که نیاز به طراحی خلاقانه دارند، نیاز به طراحی از مرحله صفر، از طرف کارفرمایان و کارخانه داران خیلی کم احساس می شود. بنابراین طراحانی که به دنبال استخدام در یک محل مشخص هستند، بیشتر برای طراحی های اصلاحی به کار گرفته می شوند.

 

شرکت های طراحی داخلی، سازمان های مرتبط با مبلمان شهری، ایده پردازی تبلیغاتی و مدل سازی کامپیوتری عمده مواردی هستند که بیشترین طراحان صنعتی جذب بازار آن می شوند که البته جذب شدن در این موارد نیز نیاز به سابقه روشن دارد که برای رسیدن به این مرحله باید چند سال فعالیت مفید (در دوران دانشجویی یا بعد از آن) و نمونه کارهای خوب در کارنامه عملی خود به جا گذاشته باشید.

 

در سال های اخیر پس از راه اندازی دفاتر طراحی صنعتی در شرکت های بزرگ، تعدادی از فارغ التحصیلان نیز به صورت تصاعدی در شرکت های بزرگ در صنعت های خودرو سازی و شرکت های لوازم خانگی در حال جذب شدن هستند که البته هنوز نمی توان به عنوان یک بازار کار بزرگ روی آن حساب باز کرد.

 

اگر قصد فعالیت شخصی در شرکت های خصوصی دارید، تنها عاملی که باعث موفقیت شغلی است، توانایی های شخصی شماست و می توان گفت که اسم رشته طراحی صنعتی هنوز برای کارفرمایان به اندازه ای جا نیافتاده است که به صرف داشتن این مدرک علاقه ای به جذب افراد داشته باشند. یک طراح در صورتی در بازار کار موفق است که بتواند توانایی های خود را در عمل ثابت کند که این موضوع نیاز به چند سال وقت و اجرای پروژه های موفق دارد.

 

4- کدام دانشگاه ها طراحی صنعتی دارند؟

 

دوره کارشناسی: دانشگاه تهران، دانشگاه هنر تهران، دانشگاه الزهرا، دانشگاه علم و صنعت، دانشگاه هنر تبریز، دانشگاه اصفهان، دانشگاه آزاد تهران و مشهد

 

دوره کارشناسی ارشد: دانشگاه تهران، هنر تهران، هنر تبریز، آزاد تهران و امیرکبیر.

 

5- در دوره کارشناسی طراحی صنعتی، چه مباحثی تدریس می شود؟

 

از سال 1374 وزارت فرهنگ و آموزش عالی یک چارچوب کلی برای دروس کارشناسی طراحی صنعتی در قالب 135 واحد درسی ارائه داده است که به شرح زیر می باشد. توضیح جزئیات هر درس نیاز به وقت و توضیحات بیشتری دارد که ان شاءالله در فرصت های آینده به تفکیک دروس بیان خواهد شد.

 

دوره کارشناسی:

دروس عمومی (20 واحد)

دروس پایه (42 واحد)

دروس اصلی (36 واحد)

دروس تخصصی (37 واحد)

 

دروس پایه شامل مبانی هنرهای تجسمی، کارگاه طراحی پایه، کارگاه عکاسی، هندسه، حجم سازی، مهندسی عوامل انسانی (ارگونومی)، هنر و تمدن اسلامی و آشنایی با هنر در تاریخ، مدل سازی، ریاضی، فیزیک و فرم و فضا است.

 

دروس اصلی شامل استاتیک، فیزیک نور و الکتریسیته، نقشه کشی صنعتی، تاریخ طراحی صنعتی، ارگونومی، ارزیابی تولیدات صنعتی، طرح اشیاء در تمدن اسلامی، اقتصاد و مدیریت تولیدات صنعتی، مواد و روش ساخت، جامعه شناسی صنعتی، طراحی با کامپیوتر و طراحی فنی است.

 

دروس تخصصی شامل مبانی طراحی صنعتی، فرم و فضا، مدل سازی، کارگاه طراحی، و 9 عدد پروژه طراحی صنعتی (شامل روند طراحی صنعتی، طراحی بسته بندی، طراحی سریع، طراحی مبلمان، حال و آینده، جامعه شناسی صنعتی، کار با کارخانه و...) و پروژه نهایی است.

 

از میان دروس ذکر شده تعداد زیادی از جمله فرم و فضا، حجم سازی، و کارگاه های طراحی (کارگاه های پلاستیک، چوب، فلز و...) از دروسی هستند که نیاز به فضای کارگاهی و کار عملی دارند.

 

دوره کارشناسی ارشد:

دوره کارشناسی ارشد 32 واحد است که نسبت به دوره کارشناسی بیشتر جنبه نظری داشته و نیازی به کارگاه های آموزشی ندارد. در این دوره دروس تخصصی شامل: زبان تخصصی، آشنایی با علوم و فنون جدید، روش های نوین تولید، آشنایی با طراحی صنعتی در دنیای امروز، طرح سنتی اشیاء، طراحی با کامپیوتر، طراحی صنعتی و انسان، هندسه تحلیلی، روش تحقیق و 3 پروژه تخصصی به همراه یک پروژه نهایی است. معمولا پروژه ها به گونه ای انتخاب می شود که مقدمات انجام پروژه نهایی فراهم شود.

 

6- آیا طراحی صنعتی در ایران دوره دکترا دارد؟

 

خیر. به دلیل نوپا بودن این رشته، در دانشگاه های ایران دکترای طراحی صنعتی وجود ندارد. ضمن اینکه به دلیل تخصصی شدن گرایش ها و تنوع علاقه ها و زمینه فعالیت افراد، در دانشگاه های خارج از کشور نیز دوره های دکترای طراحی به صورت گرایش های تخصصی ارائه می شود و رشته جامعی به عنوان طراحی صنعتی که در برگیرنده همه مباحث طراحی باشد، وجود ندارد.

 

7- برای تحصیل در رشته طراحی صنعتی در چه کنکوری باید شرکت کرد؟

 

رشته طراحی صنعتی در ایران زیر مجموعه گروه هنر است و برای تحصیل در مقطع کارشناسی (و کارشناسی ارشد)، باید در کنکور سراسری هنر شرکت کرد. قابل ذکر است که این رشته کنکور کاردانی به کارشناسی ندارد و برای کسب مدرک کارشناسی تنها باید در کنکور سراسری شرکت جست. رشته طراحی صنعتی از سال 1386 به صورت نیمه متمرکز ارائه می شود و این بدان معناست که داوطلبان پس از قبولی در مرحله تئوری در کنکور سراسری، باید نمره قبولی در مرحله عملی را نیز کسب کنند.

 

دروس تئوری لازم برای کنکور کارشناسی طراحی صنعتی عبارتند از:

- کارگاه هنر 1 و  2

- سیر هنر در تاریخ 1 و 2

- آشنایی با میراث فرهنگی و هنری ایران

- هنر و ادب فارسی

- مبانی هنرهای تجسمی

- تاریخ هنرایران

- تاریخ هنرجهان

- انسان، فضا، طراحی

- علم مناظر ومرایا

- طراحی 1

- طراحی 2

- آشنایی بابناهای تاریخی

- خط درگرافیک

- خوشنویسی

- مبانی تصویرسازی

- ترسیم فنی ونقشه کشی

- نمایش

- موسیقی

- عکاسی 1

- عکاسی 2

- آشنایی با رشته های مختلف هنری

- پایه و اصول صفحه آرایی

 

برای آشنایی با مرحله عملی کنکور کارشناسی طراحی صنعتی به مطالب زیر مراجعه نمایید:

http://www.newdesign.ir/search.asp?id=124&rnd=1532

http://www.newdesign.ir/search.asp?id=144&rnd=8763

http://www.newdesign.ir/search.asp?id=340&rnd=4037

 

8- من لیسانس طراحی صنعتی خوانده ام. آیا توصیه می شود فوق لیسانس هم طراحی صنعتی بخوانم؟

 

به نظر می رسد مهم ترین مباحثی که برای یک طراح چه از نظر تئوری و چه از نظر عملی مورد نیاز است، در دوره کارشناسی تدریس می شود. دوره کارشناسی ارشد همان گونه که از لیست واحدهای آن مشخص است، تمرکز بیشتری بر علوم و فنون جدید و آشنایی با طراحی صنعتی در دنیای امروز دارد. دانستن این مسائل به یک طراح دید بازتری نسبت به طراحی می دهد و طراح می آموزد که چگونه با به روز نگه داشتن توانایی ها و ارتباط و آشنایی با علوم جدید و سطح طراحی در دنیا، خود را به روز نگه داشته و بتواند در سطوحی بالاتر از یک شرکت و حتی در سطوح جهانی، به قول معروف حرفی برای گفتن داشته باشد.

 

بنابراین اگر هدف شما از تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد، آشنایی با روش های ساخت و تولید و ایده پردازی و... است باید گفت که این مباحث به اندازه کافی و با قابلیت استفاده واقعی و اجرایی، در مقطع لیسانس به طور کامل تری تشریح شده است. دوره کارشناسی ارشد تقریبا از جنبه عملی فاصله گرفته و بیشتر جنبه علمی و مباحث روز طراحی دنبال می شود و از این لحاظ فضای دروس آن با دوره لیسانس تفاوت جدی دارد که در صورت ادامه تحصیل بر حسب علاقه به موضوعات لیسانس، باید به این تفاوت توجه خاص داشت.

 

بر کسی پوشیده نیست که داشتن مدرک علمی در مدارج بالاتر به خصوص در ایران به ضرر هیچ کس نیست و اگر فردی که در دوره کارشناسی طراحی صنعتی تحصیل کرده است، برای فوق لیسانی رشته یا علاقه خاص دیگری را دنبال نمی کند، در صورت قبولی در کارشناسی ارشد همین رشته می تواند علاوه بر آموختن این مباحث، مدرک و رتبه علمی خود را مستحکم تر و ارزشمندتر کند. علاوه بر این انجام سه پروژه تخصصی و همچنین پروژه فوق لیسانس که باید با کیفیت و ارزش بسیار بالاتری نسبت به پروژه لیسانس انجام شود، تمرین مناسبی برای طراحی جدی و در حد قابل دفاع علمی و عملی است که شاید در بیرون از دانشگاه چنین موقعیتی کمتر پیش بیاید.

 

9- من در مقطع لیسانس طراحی صنعتی نخوانده ام. آیا مناسب است که در فوق لیسانس این رشته ادامه تحصیل بدهم؟

 

با توجه به جواب سوال قبل باید گفت که آنچه بیرون از دانشگاه یا از دید دانشجویان سایر رشته ها به عنوان طراحی صنعتی شناخته می شود، که شامل مهارت های ایده پردازی، آشنایی کلی با مفاهیم پایه هنری و زیبایی شناسی و مهارت های کارگاهی ساخت و تولید است، مباحثی است که در مقطع لیسانس طراحی صنعتی مطرح می شود.

 

دروس کارشناسی ارشد طراحی صنعتی همان طور که از لیست آنها مشخص است بیشتر جنبه های تئوریک دارند و تنها دیدی کلی تر از موضوع طراحی به دانشجویان می دهد. بنابراین ممکن است اگر تصور درستی از دروس فوق لیسانس این رشته نداشته باشید، پس از مدت کوتاهی احساس کنید که مباحث درسی فوق لیسانس با تصور شما از طراحی صنعتی سازگاری ندارد.

 

اما با توجه به اینکه اکثر افراد به دلایل شخصی و اجتماعی نمی خواهند مجددا در مقطع لیسانس تحصیل کنند، از نظر نگارنده تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد این رشته تنها در صورتی برای فرد علاقه مند به طراحی مفید خواهد بود که در کنار دروس ارشد، تمام مباحث پایه طراحی و دروس مقطع لیسانس را مطالعه کند و حتی با حضور در کارگاه های عملی دانشجویان لیسانس با نحوه کار کارگاهی طراحی صنعتی نیز آشنایی کافی پیدا کند و در کنار این فعالیت ها، دروس کارشناسی ارشد را نیز پیش ببرد.

 

10- ظرفیت پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد چند نفر است و شانس قبولی در کنکور ارشد برای کسی که لیسانس طراحی صنعتی نخوانده است چقدر است؟

 

نکته بسیار مهم برای افرادی که لیسانس طراحی صنعتی ندارند و مایل به شرکت در دوره ارشد هستند، قبولی بسیار سخت در این رشته با توجه به ظرفیت محدود آن است که البته برای فارغ التحصیلان همین رشته هم شرایط را دشوار کرده است. اگر به دلایل شخصی فرصت کافی برای شرکت چندباره در کنکور ارشد ندارید، ضریب خطر قبول نشدن در کنکور را بسیار جدی در نظر بگیرید. طبق روال سال های اخیر، دانشگاه تهران در مجموع 12 نفر روزانه و شبانه، دانشگاه هنر نیز به همین ترتیب 12 نفر در مجموع و دانشگاه هنر اسلامی تبریز 8 نفر می پذیرد.

 

دانشگاه امیرکبیر در سال و دانشگاه علم و صنعت در سال 87 نیز در مقطع کارشناسی ارشد دانشجو گرفته اند که این روند هنوز تثبیت نشده است.

 

ضمنا توجه داشته باشید که کنکور طراحی صنعتی دو مرحله ای است و حتی در صورت مطالعه قوی برای مرحله تئوری، لازم است توانایی های لازم برای اجرای پروژه کنکور عملی را نیز کسب کنید.

 

11- برای قبول شدن در کنکور ارشد از چه زمانی باید مطالعه کرد؟

 

کنکور ارشد دو مرحله است. مرحله تئوری شامل سه بخش زبان، تاریخ هنر و مبانی طراحی است.

مبانی طراحی شامل تمام دروس تخصصی دوره لیسانس شامل مبانی طراحی صنعتی، مباحث پروژه 1، ارگونومی، شناخت مواد، سبک شناسی و فیزیک است.

 

تاریخ هنر یک مبحث بسیار گسترده و بدون منبع است که شامل تعداد بسیار زیادی از کتاب های تاریخ در زمینه های گوناگون است. پاسخ دادن به سوالات تاریخ هنر برای افرادی که برای کنکور کارشناس و همچنین در دروه کارشناسی چندین سال درگیر آن بوده اند و به مرور بخش های مهمی از تاریخ هنر را فراگرفته اند، با اندکی مطالعه مدون قابل انجام است. اما برای افرادی که از رشته های دیگر قصد شرکت در کنکور هنر دارند، سنگین ترین و پر حجم ترین بخش، تاریخ هنر است. مطالعه تاریخ هنر از صفر برای حد قابل قبول کنکور، حداقل 9 ماه وقت مفید می طلبد که با توجه به برگزاری کنکور در اسفند، توصیه می شود از قبل تابستان مطالعه جدی تاریخ هنر شروع شود.

 

شرکت کنندگان به دلیل درگیر بودن با دروس تخصصی در طول دوره کارشناسی، عموما تست های مبانی طراحی را خوب می زنند و از این رو، کسی که در این بخش مطالعه کافی نداشته باشد از رقبا عقب می افتد. اما دروس زبان و تاریخ هنر میانگین کمتری از مبانی دارند و بنابراین فردی که در این دو درس بتواند توانایی خوبی کسب کند، از رقبا فاصله مثبتی می گیرد.

 

برای مشاهده منابع دروس تئوری کنکور ارشد، به این مطلب مراجعه کنید.

 

نهایتا در تیرماه کنکور عملی برگزار می شود که موفقیت در آن نیز به توانایی های عملی ایده پردازی بستگی دارد.

 

برای آشنایی با کنکور عملی کارشناسی ارشد طراحی صنعتی به این مطالب مراجعه کنید:

آشنایی با مرحله دوم کنکور فوق لیسانس طراحی صنعتی

نحوه ارائه ایده در آزمون عملی کارشناسی ارشد طراحی صنعتی

 نمونه کارهای کنکور عملی طراحی صنعتی

 

12- سطح دانشگاه های ایران در این رشته در چه حدی است؟

 

طراحی صنعتی یک مبحث بین رشته ای است که علوم مورد نیاز آن شدیدا به زمینه علاقه هر فرد بستگی دارد. در برخی کشورها این رشته در دانشکده های مهندسی و در برخی دیگر بیشتر با دید هنری ارائه می شود. در کشور ما به دلیل فاصله زیاد دانشگاه و صنعت که در تمام رشته ها قابل مشاهده است، در طراحی صنعتی به این شکل بروز کرده است که دانشجویان در طی سال های طولانی دروسی تکراری را فرا می گیرند که توسط اساتید مجرب در سال های گذشته پایه گذاری شده اند و به دلیل گسستگی صنعت و دانشگاه، مباحث این دروس به روز نشده اند. پروژه ها اکثرا به تولید نمی رسند و به بیان بهتر به دلیل عدم شناخت واقعیت های بازار و تولید، پروژه ها قابلیت تولید ندارند. اساتید دانشگاه نیز با وجود اینکه بعضا مطالعات خوب و به روزی دارند، ولی به دلیل روند خسته کننده و تکراری دروس، نمی توانند اطلاعات و تجربیات خود را به گونه ای به دانشجویان منتقل کنند که منجر به تولید ایده ها و پروژه های موفق بشود.

 

از طرف دیگر کمبود منابع فارسی طراحی صنعتی به شدت قابل مشاهده است. در حالی که یک دانشجوی رشته های مهندسی، به طور میانگین 20 الی 30 کتاب تخصصی را فقط در دروه لیسانس مطالعه می کند، در رشته طراحی صنعتی غیر از چند کتاب مرجع ارگونومی و تاریخ طراحی صنعتی، کمتر کسی می تواند کتاب تخصصی طراحی صنعتی را نام ببرد. به همین دلیل دانشجویانی که به شخصه مطالعات جانبی ندارند در دانشگاه تنها به جزوات و تجربه های شخصی اکتفا می کنند و هنگام عمل در واقعیت، دچار مشکلات جدی در برابر فارغ التحصیلان سایر رشته ها می شوند.

 

از نظر امکانات کارگاهی نیز به دلیل اتکای یک جانبه به امکانات دانشگاه، کمتر کسی موفق می شود نتیجه پروژه های خود را در بازار ببیند. این در حالی است که در کشورهای اروپایی، تمام پروژه ها در ارتباط با صنعت تعریف می شوند و هر دانشجو در دوران تحصیل خود، چندین محصول را به مرحله تولید صنعتی و حتی تولید انبوه می رساند.

 

13- من شدیدا علاقه مند به طراحی خودرو و اشیاء فانتزی هستم و ایده های بسیار خوبی برای اجرا دارم. آیا تحصیل در این رشته برای من مناسب است؟

 

از نظر نگارنده، هر فردی که به شخصه احساس می کند توانایی و انرژی کافی برای فعالیت و مطالعه تخصصی در زمینه طراحی را دارد، بهترین مرجعی که می تواند او را به هدفش برساند اینترنت است! شاید این ادعا تعجب آور و جدید باشد. اما حقیقت این است که مهم ترین عاملی که باعث افزایش توانایی ایده پردازی و خلاقیت می شود، مشاهده و مطالعه فراوان بر روی طرح های موفق و کشف عواملی است که باعث موفق بودن آن طرح شده اند. مطالعه مجلات تخصصی طراحی هم (که البته به زبان فارسی بسیار کمیاب است) می تواند در کنار گشت و گذار در اینترنت کمک کننده باشد.

 

همچنین فراموش نکنید که وظیفه دانشگاه، انتقال مفاهیم پایه و راهنمایی دانشجو برای تمرین وظایف یک طراح است. در دانشگاه وقت و انرژی کافی برای تقویت مهارت های نقاشی (راندو و اسکچ) و همچنین وقت کافی برای آشنایی با نرم افزارها و فراگیری ارائه مطلب (پرزانته) گذاشته نمی شود و اگر شما تبحر و علاقه خاصی در این زمینه ها دارید، در دوران تحصیل نیز خودتان باید نگه دارنده و تقویت کننده این زمینه ها باشد و انتظار نداشته باشید که در قالب دروس دانشگاه، اهمیت بسیار ویژه ای به این زمینه ها داده شود.

 

اما باز هم موضوع مدرک دانشگاهی، عاملی است که نمی توان آن را نادیده گرفت. توصیه این است که اگر انرژی و توانایی طراحی را در خود می بینید، با ورود به دانشگاه، اصلا تکیه خود را بر دروس دانشگاهی نگذارید و در کنار دروس دانشگاهی، مطالعات و کسب تجربه از منابع خارجی و به طور خاص گشت و گذار و مطالعه در اینترنت را فراموش نکنید. برای دانشجویان و فارغ التحصیلان طراحی صنعتی به روشنی مشخص است که از میان فارغ التحصیلان، تنها افرادی در بازار کار موفق شده اند که در دوره دانشگاه، توانایی های شخصی خود را در زمینه های مختلف (مطالعه، انجام پروژه های عملی، تسلط به نرم افزار ها، زبان) پرورش داده اند و تنها به دروس دانشگاه اکتفا نکرده اند.

 

برای افرادی که فکر می کنند استعداد علاقه کافی به طراحی دارند ولی انرژی و انگیزه شخصی ندارند، تحصیل دانشگاهی این رشته می تواند عامل اجبار کننده ای باشد که علاوه بر یادگیری مباحث پایه طراحی، در طی انجام 9 پروژه لیسانس و 4 پروژه فوق لیسانس، خود را به معرض آزمایش های سخت و درگیری عملی با انجام پروژه قرار دهند و به این ترتیب توانایی و استعداد نهفته خود را به کار بیاندازند.

تهیه شده در: http://www.newdesign.ir/search.asp?id=280&rnd=1997

            توسط  : MARIA

 

+ نوشته شده در  پنجشنبه چهاردهم مرداد 1389ساعت 21:54  توسط maria  | 

چقدر در باره طراحی صنعتی میدانید ؟

به گمان برخی ،طراحی صنعتی که همچنان میان فن و هنر ،بازتاب های متفاوتی در جهان معاصر دارد ،ابتدا با یک ایده ی ساده اما بسیار با اهمیت آغاز شد. شاید همان زمان که بشربا ترکیب سنگ و چوب ، ابزاری اولیه برای دفاع از خود ساخت و و یا چیزی شبیه یه چرخ برای سهولت در امور روزمره ی زندگی اش و تا امروز و البته به شکلی متفاوت و با کاربرد های فراگیر خود ،سراسر زندگی انسان را در بر گرفته است.به گونه ای که اگر با اندکی دقت به محیط پیرامونتان بنگرید ،جلوه های انکار ناپذیر و مسخ کننده ی تولیدات طراحی صنعتی را مشاهده خواهید کرد.

 

طراحی صنعتی در عصر جدید ،از اواخر قرن هجدهم میلادی و به تعبیری همزمان با انقلاب صنعتی در اروپا و اختراع موتور بخار آغاز شد و در مسیر پیشرفتهای علمی و فنی قرار گرفت .اگرچه همواره دغدغه ی زیبایی و آسایش همراه با طراحان صنعتی بوده است و این موجب می شود تا این رشته در زمره مهم ترین و جذاب ترین رشته های طراز اول جهان مطرح شود.

 

در سالهای آغازین قرن بیستم ،گروهی از هنرمندان و صنعت گران به رهبری والترگروپیوس ،تحت عنوان جنبش باهاوس در آلمان ،اقدام به راه اندازی آکادمی باهوس کردند .این آکادمی که بعدها مدرسه ی باهاوس نام گرفت ،در ابتدا هدف اتحاد و پیوند میان هنر و صنعت را دنبال می کرد و پس از چندی مکتب باهاوس علی رقم تمامی موانع ،مباحثی چون هماهنگ سازی طراحی و تکنولوژی روز و همچنین استفاده از قابلیت های بیانی هنرها در جهت اعتلا و اتحاد هنرها با یکدیگر را مطرح ساخت.این مکتب پیروان و علاقه مندان بسیاری را گردآورد که در زمینه ی مباحث بین رشته ای فعالیت می کردند .

 

دراین مدرسه هنری – فنی به هنرهای معاصر و تبدیل هنر سنتی به هنر صنعتی حول محور عناصر معماری و فضا سازی توجه ویژه ای می شد. شاید بتوان گفت که طراحی صنعتی اولین بار در این مدرسه مطرح و به عنوان رشته ای مستقل شروع به کار کرد.

 

اگر بخواهیم اطلاعات بیشتری در مورد این رشته که در حال حاضر اصول و مبانی آن در دانشگاههای معتبر دنیا و برخی دانشگاههای ایران ،همچون دانشگاه های هنرهای زیبا و دانشگاه هنر تهران ،دانشگاه علم و صنعت تهران ،صنعتی شریف دانشگاه تبریز و چند دانشگاه آزاد اسلامی تدریس می شود ،بدست آوریم ،در ابتدا بهتر است با زیر مجموعه ها و آنچه در ارتباط مستقیم با فرایند طراحی صنعتی می باشد آشنایی مختصری پیدا کنیم .در این فصل به برخی از فعالیت ها و اهداف این رشته که امروزه جایگاه خود را کمابیش یافته است ، می پردازیم.

 

طراحی صنعتی ،همان گونه که از نامش پیداست ،ترکیبی است از طرح ها و ایده ها ،که در مرحله ی اجرا و نهایتا تبدیل به یک شی ء مورد استفاده و کاربردی می شوند .با این حال از طراحی صنعتی همواره یه عنوان یک رشته هنری و زیبا شناسانه یاد می شود .این رشته نیز همچون علوم دیگر ،به برخی رشته های دیگر مانند :پزشکی ،مکانیک ،برق ،صنایع ،روانشناسی ،جامعه شناسی ،کامپیوتر ،معماری و... وابسته بوده و تاثیرات متقابل و بعضا تنگاتنگی میانشان برقرار است .

 

اگر با دیدی وسیع تر به این رشته ها نگاه کنیم ،شاخه ها ی اصلی این درخت پربار را می توان به گرایشات زیر دسته بندی کرد:

 

طراحی محصولات اعم از لوازم خانگی ،الکترونیکی ،تجهیزات پزشکی ،اداری ،صنعتی ،لباس ،سرگرمی و...، طراحی مبلمان و دکوراسیون داخلی ،طراحی مبلمان شهری ،طراحی اتوموبیل و بسیاری دیگر.

 

سرانجام امروز و اینجا ، یک بار دیگر تعبیری عاشقانه از اشکال صورت گرفت و با همت و همدلی آنان که کمبود این رشته ی فنی و هنری را در راستای توسعه و ارتقاء سطح علمی این رشته ، احساس می کردند و دستانی که پیوسته نقشی می آفرینند تا در لوح زندگی جاودان شود ،پنجره ای تازه به افق بی کران و روشن خلاقیت بازشد و همچنان راهی طولانی در پیش روست. و بی گمان نیازی بوده که در پی رفع آن برآمدند .

 

امید است با تلاش و همکاری هرچه بیشتر از پیش ،به آن مقاصد رویارویی ولی دست یافتنی ،برسیم. زیبا بیندیشید و چشم انتظار فصل های دیگر....

 

جهت کسب اطلاعات بیشتر پیرامون طراحی صنعتی ،می توانید از سایت های مرتبط بازدید نمایید:

 

www.Zibadesign.com

 

www.designmuseum.org

 

www.icsid.org

 

www.idsa.com

 

www.cardesignnews.com

 

www.core77.com

 

www.jdeo.com

 

www.ergoweb.com

 

www.colourmatters.com

 

www.cpdi.co.uk

توسط : MARIA 

+ نوشته شده در  پنجشنبه چهاردهم مرداد 1389ساعت 21:31  توسط maria  | 

اصول طراحی آلمانی .......

اصول طراحی آلمانی:

در محصولات آلمانی عمدتاً چند فاکتور مشترک مشاهده می شود: بهترین کارکرد، بهترین عملکرد، اقتصادی بودن، ظاهر ساده، بی تکلف و طبیعی و همچنین احساس رضایت بخشیدن به مصرف کننده.

این ساده بودن، طبیعی بودن، احساس رضایت بخشیدن که علاوه بر جنبه ی هنری از ادبیات آلمان نیز سرچشمه می گیرند، سنگ محک و معیار بخش بزرگی از صنعت آلمان محسوب می شود. بسیاری از موسسات معتبر و کمپانی های مشهور آلمانی مثل داینو ساملونگ در مونیخ، دیزاین سنتر در اشتوتگارت، و اینترنشنال فروم دیزاین (که احتمالاً اسمش را با نام IF Design شنیده اید) موسساتی بوده اند که در دراز مدت نقش کاملاً کلیدی در ترویج و انتشار good design داشتند و باعث شدند زحماتی که طی سال های 1960 تا 1970 خیلی ها متقبل شدند تا به استانداردهای طراحی آلمانی برسند، به عنوان طراحی آلمانی بین فرهنگ توده ی مردم جا باز کند.

طراحان آلمانی یک عقیده ی جالب دارند که بر اساس آن معتقدند یک طراح صنعتی خوب باید از "ده فرمان" پیروی کند تا بتواند یک محصول صنعتی خوب یا فرایند تولید یک محصول ویژه را برای کشورش یا برای جهان طراحی کند:

1- محصولی طراحی کن که بالاترین درجه ی مفید بودن را داشته باشد.
2- به انداره ی کافی امن باشد.
3- چرخه ی عمر طولانی داشته باشد و از اعتبارش کم نشود.
4- با فاکتورهای انسانی و ارگونومیکی منطبق باشد.
5- فرم مستقل داشته باشد و از دانش فنی برخوردار باشد.
6- با محیط و فضا ارتباط برقرار کند.
7- مخرب محیط زیست نباشد.
8- بالاترین کیفیت طراحی را داشته باشد.
9- به راحتی تجسم شود و تجسمش مفید باشد.
10- تحریک کننده ی احساسات و تفکر باشد.

البته این موضوع را در نظر داشته باشیم که بر اساس محصولی که طراحی می شود یا حوزه ای که طراح در آن فعالیت می کند، ویژگی های دیگری نیز می تواند جایگزین مواردی بالا شده و یا به آنها اضافه شود و مهم تر از آن اینکه درجه اهمیت هریک از "ده فرمان" بسته به محصولات با عملکردهای متفاوت فرق می کند. به عنوان یک مثال خیلی پیش پا افتاده، ضوابط و استانداردهایی که برای طراحی یک جام نوشیدنی شیشه ای در نظر گرفته می شود با استانداردهایی که برای طراحی ظرف نوشیدنی شیشه ای بیماران روانی استفاده می شود بسیار متفاوت است. بنابراین باید بر روی این موضوع تأکید بشود که بعضی استانداردها ثابت نیستند و به مرور زمان دستخوش تغییر و تحول می شوند.

کشوری مثل آلمان که محصولات صنعتی آن بر اساس چنین اصول و معیارهایی طراحی می شود می تواند بر پیشرفت دانش فنی، تغییرات اجتماعی، اقتصاد واقعی و پیشرفت و توسعه ی معماری، هنر و طراحی جامعه خودش و چه بسا کشورهای جهان سوم که در حال توسعه هستند تأثیر بگذارد.

تا دهه ی 1980 طراحان آلمانی به این جمله ی معروف ایمان داشتند که فرم تابع عملکرد می باشد. اصولاً وظیفه ی اصلی طراحی این بوده است که راه حل هایی را ارائه کند که محصولات بر اساس آن ها حداکثر عملکرد را منطبق بر نیازهای جامعه بر خوردار باشند. این دیدگاه طراحی کانسپت را محدود کرد و فقط آن را در حوزه ی فنی و آزمایشات محصولات جا می داد و عمدتاً مدیران کمپانی های اصلی آلمانی سیاست های خود را بر مبنای عملکردگرایی محصولات اتخاذ می کردند.

معرفی چند از کمپانی های معروف آلمان و سیاست های طراحی آنها:

AEG:
این کمپانی در سال 1883 در برلین تأسیس شد و یکی از نقش های پیشگام در آغاز قرن بیستم و در حوزه ی طراحی محصولات خانگی را بر عهده داشت و اکثر موفقیت های خود را زمانی کسب کرد که پیتر بیرنس را به عنوان مشاور و طراح انتخاب کرد. آقای بیرنس طراحی ساختمان ها، محصولات و کارهای هنری و گرافیکی AEG را بر عهده داشت و یکی از معدود افرادی است که استانداردهای طراحی را برای قرن بیستم تدوین کرده است. طی سال های 1960 تا 1970 محصولاتی که این کمپانی ارائه می کرده است از یک مفهوم روشنفکرانه و عقلانی برخوردار بوده و تا حدی توسعه پیدا می کنند که اصول طراحی آن در آن زمان مثل یک زبان رسمی شناخته می شود. در نهایت هم سال 1990 به کمپانی الکترولوکس سوئد ملحق می شود که در حال حاضر از برندهای معروف بازار لوازم خانگی است.

آئودی:
از سال 1960 آئودی بخشی از گروه ولکس واگن شده است. اما به صورت کاملاً مستقل از کمپانی مادر فعالیت می کند. در کنار تمام محصولات منحصر به فرد این کمپانی که همیشه با سایر کمپانی ها مخصوصاً BMW در رقابت بوده است، خودروی A2 یکی از محصولات این کمپانی، بدنه ای کاملاً از جنس آلومینیوم دارد که جزو نسل جدید وسایل نقلیه محسوب می شود و به صورت فراگیر در سایر کمپانی ها هم استفاده شده است.

پورشه:
یکی از کمپانی های با حیثیت خودروسازی است که مثال خوبی برای این مدعاست که چگونه سیاست های طراحی در یک محصول می تواند طی چندین دهه سازگاری خودش را با محیط و کاربر حفظ کند.

وولکس واگن:
تا به حال در صنعت آلمان هیچ محصولی به اندازه ی بیتل ساخت شرکت وولکس واگن، بر فرهنگ آلمان تأثیر نداشته است. بیش از 21 میلیون دستگاه از این خودرو به عنوان نماد طراحی صنعت آلمان به فروش رسید.


طراحی در جمهوری دموکرات آلمان بر اساس سه خصیصه ی اصلی شناخته می شود:
1- حمایت متمرکز دولت از طراحان که دقیقاً بعداز جنگ جهانی دوم آغاز شد.
2- اهداف دراز مدت و شفاف اجتماعی و سیاسی و اقتصادی در حوزه ی طراحی.
3- طرح سوالات نظری متمرکزی که در رابطه با معناشناسی عملکرد محصولات و تولیدات از اوایل دهه ی 1980 مطرح شد.

توسعه و پیشرفت در آلمان شرقی از نظر وضعیت اجتماعی با آلمان غربی متفاوت می باشد. در بخش اول مطالب طراحی آلمانی بدین صورت تعریف شد که عمدتاً برای عموم مردم جامعه است و حرکت رو به آینده دارد. اقتصاد آلمان شرقی کشاورزی محور بوده است و عمدتاً محصولاتی که طراحی و ساخته می شده است، محصولات صنعتی سنگین بوده اند. البته از نیمه ی دهه ی 1960 این موضوع تشدید شد چرا که دولت وقت به تولید درست و استاندارد کالای مصرفی مردم پا فشاری داشته است.

این مشکل تاریخی یعنی تشخیص و طراحی کالای مصرفی مردم که از گذشته گریبان گیر طراحان آلمانی ها بوده است وقتی به اوج خودش رسید که آلمان شرقی و غربی با هم متحد می شوند.

سال 1980 آقای گانتر هُن با دقت خیلی زیاد موفق می شود اسنادی را آرشیو کند که درآن لیست تمام محصولاتی که در آلمان شرقی و متناسب با فرهنگ آن طراحی می شده است را جمع آوری کند. نتیجه ی تحقیقات وی که در حوزه ی طراحی کلاسیک محصولات آن دوره بوده، همه را متحیر می کرد. زیرا تحقیقاتش این موضوع را افشاء کرد که بسیاری از محصولات مصرفی که روزانه به راحتی در دسترس مردم نیست، مخصوصاً در همان حوزه ی کشاورزی، عمدتاً انحصار کاملش در دست شرکت های تجاری آلمان غربی بوده و در آن جا مراحل طراحی و ساخت و تولیدش انجام می شده و بدتر از آن اینکه محصولاتی که به صورت بومی طراحی کرده اند، مدل سازی مستقیم و به اصطلاح الان مهندسی معکوس از محصولات آمریکایی، ایتالیایی و اسکاندیناوی بوده است و بسیاری از محصولات معروف و با اهمیت طراحی شده ی آن دوران مثل دوربین جمع و جور ویزور دار PEnti، ماشین تحریر Erika، تیغ اصلاح الکترونیکی bebo sher، جایگاه خوبی را در رتبه بندی محصولات طراحی شده نمی توانند کسب کنند.

در سال 1972 به وضعیت طراحی آلمان شرقی رسیدگی می شود، و با تأسیس اداره ی طراحی صنعتی، وضعیت طراحی محصولات هم ارتقاء پیدا می کند. این اداره نماینده ی تام الختیار در حوزه ی product design بوده و دستورهای لازم و قوانین لازم در این حوزه را وضع می کرده است و به طور کلی بازار محصولات خانگی در کشور و در حوزه ی صادرات را در اختیار می گیرد. در حال حاضر این اداره با حدود 2000 کارمند یکی از بزرگ ترین موسسات طراحی دولتی در سرتاسر جهان محسوب می شود.(AIF)

با تأسیس اداره ی طراحی صنعتی بالطبع رابطه ی بین هنر و صنعت اهمیت پیدا می کند. در شهر لایپزیگ آلمان شرقی یک نمایشگاه بین المللی بسیار بزرگ دائر می شود با عنوان Good Design که در این نمایشگاه از طراحی پارچه، گرافیک محصولات و نقاشی روی محصولات گرفته تا محصولات صنعتی کوچک تا ماشین آلات سنگین و طراحی محصولات داخلی منازل همگی حضور پیدا می کنند و به عالی ترین طرح از نظر طراحی جایزه ی بزرگی می داده اند. کلاً این نمایشگاه از نظر اقتصادی برای آلمان شرقی به شدت مهم بوده است و از جمله حوادث مهم تاریخ آلمان شرقی محسوب می شود.

یکی از خصیصه های طراحی آلمان شرقی این بود که اصولش خشک نبود، یا به اصطلاح سرگشاده بود. آقای کلس دی ال که رئیس انجمن هنرهای بصری آلمان شرقی بود، دوباره این اصول را از نو تدوین و بازسازی کرد. هدف او این بود قوانین طراحی را طوری وضع کند تا محصولاتی که طراحی می شوند را نسبت به محیطی که در آن مصرف می شوند مسئولیت پذیر کند. یعنی اینکه قوانین کوتاه مدت و به اصطلاح Fashion نباشند. قوانین او از همان موقع تا الان ثبات داشته است. این قوانین آزاد و انعطاف پذیر، وقتی سر و سامان گرفتند نتیجه اش این شد که علم طراحی، تکنیک فنی طراحی و به دنبال آن خواسته ها و نیازها و سلیقه های مردم به کلی عوض شد. مردم سخت گیر شدند، نکته بین شدند، دقیق شدند، هر محصولی را انتخاب نمی کردند، طراحان هم مدام این حس را تقویت می کردند، و اینگونه شد که طراحی و صنعت آلمان آرام آرام ریشه دواند. این قوانین طراحی آزاد یا به اصطلاح openness در آن زمان جنبه ی بین المللی پیدا کرد.

آقای کلس دی ال و دوست او لاتز رادلف دو تن از مشهورترین طراحان آلمان شرقی بوده اند. برای اینکه به عظمت نقش یک طراح پی ببرید باید گفت که در وصف این دو نفر گفته شده است که در آن قسمت از دریای ذهن مردم که مرکز طراحی و مرکز خلق قوانین ایدیو لوژی است، نقش یک شناگر را داشته اند که مروارید گمشده ی حس رضایت را از دیدن محصولات و کالاها به چشم های مردم تقدیم می کردند. این دو نفر آرزویشان این بوده است که از طریق فرم خارجی محصولات روی لایه های داخلی جامعه تأثیر بگذارند و موفق هم شدند و به آرزوی خود رسیدند! محصولاتی که طراحی می شد با کاربر خود interact یا تعامل بسیار خوبی برقرار می کرد.

طراحی آلمان شرقی کلاً یک مثالی منحصر به فرد از این موضوع است که  چگونه قدرت یک فرم می تواند به طراح قدرت بدهد و به عبارت دیگر چطور یک طراحی فاقد اقتدار با یک فرم ویژه قدرت پیدا می کند.

دهه ی 1950 اوج زمانی بود که طراحی کاربردی از حداقل اهمیت در آلمان شرقی برخوردار بود و عمدتاً هدف طراحان این بود که برای قشر متوسط جامعه محصولات زیبا طراحی کنند. برای مدت زیادی تقلید از اصولی که باهاوس بنیان گذاشته بود برای طراحان آلمانی به اصطلاح حرام بود. که این موضوع تا دهه ی 1960 که آلمان شرقی اعلام کرد که اصول طراحی کاربردی را بر اساس سنت ها و فرهنگ جامعه ی خودش از باهاوس اقتباس کرده و به طور مستقل برای بخش صنعت و ساخت و ساز کشور خودش به کار می برد ادامه داشت.

در سال های 1976، 1979، 1983، 1986 در یک ابتکار خوب سمیناری بین المللی در وایمار آلمان برگزار شد که انعکاس دستاوردهای باهاوس را از نظر تاریخی، هنری، اجتماعی، آموزشی و بین المللی را نشان می داد. این سلسله کنفراس ها باعث شد که بین نظریه پردازان و منتقدان طراحی تعدادی سوال های نظری در حوزه ی طراحی پیش بیاید که به یک کنفرانس با عنوان طراحی عملکردگرایی در اداره ی طراحی صنعتی آلمان منجر بشود. از این کنفرانس چنین نتیجه گیری شد که اصول طراحی عملکردی رابطه ی نزدیک تری با زندگی مردم در یک جامعه ی سوسیالیست دارد. طراحی عملکردی یک سبک کاری نبود و اصولاً با این هدف روی آن مطالعه نشده بود و فقط به عنوان یک متد کاری مطرح گردید.

طی سخنرانی هایی که سال 1985 با عنوان پست مدرنیسم و طراحی عملکردی برگزار شد، آقای بورنو فی ارل در یک انتقاد صریح به این نکته اشاره کرد که برنامه هایی که برای طراحی عملکردی چه از نظر آزمایشات تئوری و چه تمرینی تدوین می شود با کمبود متریال ایده آل مواجه می شود، بنابراین نمی شود عملکرد مطلوب را استخراج کرد. و به عنوان مثال کشورهایی مثل آلمان شرقی و ایتالیا کاملاً استبدادی با این مساله برخورد می کنند.

منتقد دیگری به اسم هینز هیردینا نیز معتقد بود که با طراحی پست مدرن مخالفت می شود و کاملاً ارتجاعی با آن برخورد می شود چرا که در حال حاضر طراحی آلمان به صورت یک سبک بسط داده شده و تغییر این روال که محصولات با مکانیزم خاص با تبلیغات و بسته بندی های خاص تغییر کنند کار ساده ای نیست. آقای هیر دینا معتقد بود که طراحی پست مدرن را عامل بحرانی برای تعین ارزش کالا در نظر نگیریم بلکه بیاییم بر روی این موضوع سرمایه گذاری کنیم که عملکرد هم به عنوان بخشی از زیبایی محصول شناخته بشود، در غیر این صورت محصولات خیلی زود از مد خارج می شوند.

در بخش انتهایی مطلب باید از فردی به نام هُرست اُلک صحبت کنیم،که نقش بسیار به مهمی در شکل گیری طراحی آلمان شرقی دارد. بر خلاف سایر نظریه پردازان آقای اُلک به طور عمیق محصولات مختلف را از حیث معناشناسی و مفهوم مورد مطالعه قرار داد، یعنی زبان محصولات مختلف در شرایطی که جامعه با آن مواجه است.

با فرو ریختن دیوار برلین و اتحاد بین آلمان غربی و شرقی فصل جدیدی در تاریخ طراحی آلمان آغاز شد که از همان طراحی مدرن و پست مدرن آلمان است که به صورت عرف در فرهنگ طراحی توده ی مردم آلمان پذیرفته شد.

لیست تعدادی از کمپانی های آلمانی:
کمپانی طراحی محصولات روشنایی Bega
کمپانی تولید چرم Bree
کمپانی طراحی محصولات روشنایی Erco
کمپانی تولید تأسیسات الکتریکی Gira
کمپانی تولید جواهرآلات Niessing
کمپانی تولید لوازم خانگی Rowenta
کمپانی تولید وسایل برقی Siemens
کمپانی تولید خودرو DaimlerChrysler
کمپانی تولید خودرو Opel
کمپانی تولید لنز دوربین Carl Zeiss
کمپانی تولید لوازم خانگی Braun
کمپانی تولید محصولات ورزشی و پوشاک Adidas

منابع ترجمه:
1: کتاب Design History، Theory and practice of product Design  نوشته Bernhard E. Bürdek
2: http://www.goethe.de/kue/des/prj/des/enindex.htm
3: german design standards Volume 2
4: (سلسله مقاله های German Design History (Ron Ihrig

تهیه شده در:

 

             http://www.newdesign.ir/search.asp?id=654&rnd=1709

+ نوشته شده در  پنجشنبه چهاردهم مرداد 1389ساعت 19:14  توسط maria  | 

طراحی صنعتی : industrial Design

درباره طراحی صنعتی ـ Industrial Design


معرفی طراحی صنعتی :

 

طراحی صنعتی، حرفه‌ای است که با خلق مفاهیم جدید در حوزه‌های مختلف زندگی انسانی سروکار دارد. طراحی برابرنهاده یا معادلی است که برای واژه Design انگلیسی بکار رفته است، در حالی که Industrial design یکی از زیرشاخه‌های Design است. در حال حاضر آموزش طراحی صنعتی در ایران، با یک گرایش کلی و تحت عنوان کلی طراحی صنعتی انجام می‌شود.

 

 

تاریخچه :

 

حرفه طراحی صنعتی، در پی انقلاب صنعتی در اروپا و بر اساس يک ضرورت بوجود آمد. تا پيش از رخداد انقلاب صنعتی، محصولات و کالاهای مصنوع مورد استفاده مردم، توسط هنرمندان و پيشه وران با استفاده از روشهای دستی و نه ماشينی و در مقياس محدود ساخته می شدند. با ظهور ماشين و پديد آمدن روشهای توليد ماشينی، چهره مصنوعات دچار دگرگونی شد و مصنوعات دست ساز، آرام آرام جای خود را به مصنوعات زمختی می دادند که هيچ خبری از هنر هنرمند در آنها يافت نمی‌شد. همگی بدون توجه به زيبایی پيکره و صرفاً در جهت برآورده کردن نيازهای عملکردی طراحی و ساخته می شدند. در چنين وضعی بود که هنرمندان دست ساز با اعتراض به چنين نابسامانی خواستار طرد ماشين و فرزندان آن و بازگشت به اوضاع پيشين شدند. جنبش هنر و پيشه که سردمدار آن ویلیام موریس بود، در همين راستا شکل گرفت.

 

 

 

سبک شناسی :

 

از سبکهای شناخته شده طراحی صنعتی می توان به موارد زير اشاره نمود:

 

   1. نوگرایی (Modernism) يا سبک بین‌المللی (International Style) که باوهاوس در آلمان از شناخته شده ترين مکاتب اين سبک است.

   2. دِ اِستَیل در هلند. در اين سبک و در حوزه طراحی گریت ریتفلد (Gerrit Rietveld) را می توان نام برد. پیت موندریان نقاش نامی نيز، از نامداران همين جنبش هنری در حوزه نقاشی است.

   3. فن برتر، های تک (High Technology)

   4. لبه جدید (New Edge)

   5. کمینه‌گرایی(Minimalism) که از بزرگان اين سبک می توان به فیلیپ استارک فرانسوی اشاره کرد.

   6. ممفیس، بنيانگذار آن، طراح مشهور ايتاليایی اتوره سوتساس است.

   7. آرت نووو (Art Nouveau) از سبکهای قدیمی طراحی است که در خلال سالهای ۱۸۸۰ تا ۱۸۹۰ ميلادی شکل گرفت.

   8. استريم لاينينگ (Stream Line)استفاده از فرم قطره اشك، خاستگاه اين سبک آمريکاست.

   9. سبک آمریکایی (American Style)

  10. جنبش Werkbund آلمان

  11. کارکردگرایی (Functionalism)

  12. هنر تزئینی آمیخته (Art Deco)

 

حوزه‌های کنونی :

 

   1. طراحی محصول (Product design)

   2. طراحی محيطی (Environmental design)

   3. طراحی سامانه‌های حمل و نقل (Transport design)

 

طراحان نامدار :

 

آنچه در اين بخش می آيد، فهرستی از طراحان شناخته شده‌ای است که هر يک به نوعی، در پيشبرد و توسعه اين حرفه نقش آفريده اند.

 

    * لئوناردو داوينچی (Leonardo Da vinci)

    * ويليام موريس (William Morris)

    * لودويگ ميس وندر روهه (Ludwig Mies van der Rohe)

    * لوکوربوزيه (Le Corbusier)

    * باکمينستر فولر (Buckminster Fuller)

    * چارلز ایمز (Charles Eames)

    * فرنک لويد رايت (Frank Lloyd Wright)

    * هنری دريفيوس (Henry Dreyfuss)

    * والتر آدولف گروپيوس (Walter Adolph Gropius)

    * هنری ون دی فلده (Henry Van de Velde)

    * نورمن بل گدس (Norman Bel Geddes)

    * پيتر برنز (Peter Behrens)

    * ديتر رامس (Dieter Rams)

    * نورمن فاستر (Norman Robert Foster)

    * ماريو بلينی (Mario Bellini)

    * فيليپ استارک (Philippe Starck)

    * اتوره سوتساس

    * ويکتور پاپانک (Victor Papanek)

    * رون آراد

    * سهراب وثوقی ZIBA design

    * لوييجی کلانی

    * خريت ريتفلد (Gerrit Rietveld)

    * جورجتو جوجارو (Giorgetto Giugiaro)

    * فرديناند الکساندر پورشه (Ferdinand Alexander Porsche)

    * ریموند لوی (Raymond Loewy)

    * والتر داروین تیگ (Walter Dorwin Teague)

    * مارسل بروئر (Marcel Breuer)

    * آلوار آلتو (Alvar Aalto)

    * مایکل گریوز (Michael Graves)

    * جسپر موریسون (Jasper Morrison)

    * ریچارد ساپر (Richard Sapper)

    * مارکو زانوسو (Marco Zanuso)

    * الکساندر گراهام بل (Alexander Graham Bell)

    * راجر تالون

 

فلسفه طراحی صنعتی :

 

همه توليدات موجود در محيط زيست مان دارای فرمهای ظاهری می باشند که با تأثير گذاشتن بر روی روان انسان‌ها سبب جريان درک خود می شوند. در اين پروسه است که توليد صنعتی می تواند توسط استفاده گر از نظر روانی تصاحب شود که تصاحب حاوی واقعه بعدی است .انچه مورد توجه قرار ميگيرد شناخت صحيح نياز كاربر و يا استفاده كننده است) زیبایی‌شناسی در اصل به معنای درک احساسی است. به عبارت ديگر زیبایی‌شناسی علم مرتبط با درک احساسی پديده‌های مصنوع می باشد. استفاده توليدات صنعتی از طريق احساس و عواطف استفاده کننده به ويژه استفاده‌های ديداری، شنيداری، لمسی به وسيله کارکرد استتيکی يک توليد صنعتی انجام می‌شود. در حوزه کارکرد استتيک شیء، تئوري گشتالت (Gestalt) آلماني و تئوري فرم (La theorie la forme) فرانسه شکل می گيرد. از بررسی های گشتالت، عناصر گشتالت (فرم- رنگ- رويه- جنس) و ساختمان گشتالت (پيچيدگی، سادگی، نظم و بی نظمی) نمود پيدا می کند. عناصر گشتالت می توانند به عنوان حامل پيام های استتيک يک توليد محسوب شوند که بررسی و شناخت اين اجزاء از مهم ترين دروس آکادميک طراحی صنعتی در دنيا می باشد. نقد آثار طراحی صنعتی نيز يکی از پيچيده ترين ارزيابی ها می باشد و بنگاهها و تشکل های مختلفی در دنيا وجود دارند که به ارزش استتيکی يک طرح صنعتی امتياز می دهند. تشکل های معتبر (IDEA) Industrial Design Excellence Award در امريکــــا و IF Design Award winner درآلمان می باشند که معيارهای زيبائی‌شناسی همه آنها بهبودهای استتيکی می باشد که در محصول به وسيله طراح ايجاد می‌شود. کاربرد استتيکی توليدات، همه جنبه‌های روانی و درک و احساس انسان به هنگام استفاده توليد صنعتی می باشد. اين امر در جدول ذيل نمود بهتری پيدا می کند :

 

 

 

[Perception]فرم در بررسی گشتالت تصوير ارائه شده توسط سطح خارجی توليد می باشد. همچنين فرم بايد حاوی (Lifestyle)، سبک زندگی، فرهنگ و مد باشد خاصيت استتيک فرم تابع و معرف زمان بودن است. همچنين طبق نظر SOLIVAN که بانی تفکر Functionalism بوده که نشأت گرفته از مکتب فکری BAUHAUS می بود، جمله معروف فرم تابع عملکرد محصول است را بيان نمود.

 

 

 

مراکز آموزش معتبر :

 

    * Art Center College of Design

    * Pratt Institute

    * The University of Duisburg-Essen

    * جستجوی بیشتر برای مراکز آموزش

 

شرکت‌های مطرح :

 

    * زیبا دیزاین

    * Pininfarina

    * Frog design

    * Italdesign

 

انجمن‌های معتبر :

 

    * IDSA -- جامعه طراحان صنعتی آمریکا

    * جایزه عالی طراحی صنعتی

    * سایت خبری طراحی خودرو

 

نشریات معتبر :

 

    * مجلهٔ کار استایلینگ

    * مجلهٔ داموس

 

منبع : ویکیپدیا


توسط : MARIA

+ نوشته شده در  پنجشنبه چهاردهم مرداد 1389ساعت 18:57  توسط maria  | 

تقویم فشرده طراحی صنعتی در قرن بیستم .......

تقویم فشرده طراحی صنعتی در قرن بیستم - دهه 1900 پیش از آمیزش هنر و صنعت: بیان قواعد ویلیام موریس درباره هنر و صنعت و پذیرش آن از طرف عموم / جایگزینی پیشینه گرایی با جنبش (Art Nouvav) توسط (Jugen destijl) و شکوفایی و ظهور چهره هایی چون آنتونی / هنری وندلو / اتوواردنر / فرانک لویدرایت که همگی محصولات و آثاری تمام عیار از خود در تاریخ به جای گذاشتند، و در رأس همه آنها "پیتر برنس" قرار داشت که بنیان گذار جنبش کارگری آلمان بود و اولین بار در سال 1907 اولین نمونه پنکه را برای شرکت AEG طراحی کرد. اتفاقات سال های 1900 به طور کلی: 1901: بیان نظریه هنر / صنعت / ماشین، توسط فرانک لوید رایت. 1902: طراحی ظروف و لیوان توسط هنری واندالو برای شرکت میسن. 1903: طراحی و ساخت اولین عروسک اسباب بازی (Teddy bear)، توسط مارگارت استیف. 1905: نظریه نسبیت انشتین / اولین قطار استریم لاین در فرانسه. 1907: طراحی محصولات مدرن برقی (کتری و پله برقی)، توسط پیتربرنس برای شرکت AEG / برنامه ریزی برای شکل گیری اولین هویت سازمانی. 1908: آغاز حمل و نقل عمومی، توسط فورد مودلتی / ظهور فیلم شفاف (سلوفن). 1909: اختراع توستر برقی در امریکا / انتشار نظریه آینده گرایی / تولید اولین فیلم توسط فیلیپو توماسورینی در کالیفرنیا. - دهه 1910: به وجود آمدن آوانگارد (پیشرو): طراحان پیشرو کسانی هستند که مرزهای زمان و مکان را به هم می ریزند و خارج از قالب های کلیشه ای به کار می پردازند. در پاریس اولین نمایشگاه مکتب کوبیسم (پایتخت هنرمندان آوانگارد)، در هلند ظهور اولین مکتب دستیل (Destiyl)، تأسیس مدرسه هنری باهاوس. 1911: اولین نمایشگاه کوبیسم در پاریس / طراحی کارخانه فاگوس توسط والتر گروپیوس. 1912: غرق شدن کشتی تایتانیک در اقیانوس اطلس. (مظهر صنعت آن دوران) 1913: ساخت پرتوتایپ دوربین "LEICA "، توسط اسکار بارنک / افتتاح اولین خط تولید اتومبیل، توسط هنری فورد / تأسیس سیتروان. 1914: اولین ظرف نشکن PIREX / انجمن های گرافیکی در آمریکا / آغاز جنگ جهانی اول / برگزاری جنبش کارگری آلمان. 1915: تشکیل انجمن طراحی در صنعت در انگلستان به تقلید از جنبش کارگری. 1916: انتشار بیانیه دادائیست ها در زوریخ / ساخت اولین دست مصنوعی برای سربازان جنگ. 1917: شکل گیری مکتب Destijl، توسط پیت موندریان / تئو وندنسبرگ / انقلاب روسیه / اولین سوپر مارکت آمریکا. 1919: تأسیس مدرسه باهاوس در وایمار / ریموند لوئی به آمریکا رفت و باعث آغاز جنبش های زیادی در آمریکا شد. - دهه 1920: ظهور مکاتبی چون مدرنیسم (در فاصله 2 جنگ جهانی) و فانکشتالیسم (عملکردگرایی)؛ در این مکتب معتقد بودند فرم از عملکرد تبعیت می کند. فرانک لوید رایت هم دنباله رو آن بود. طراحی صندلی با استفاده از لوله سمبل این گرایش شد. در فرانسه نیز مکتب " آرت دکو" شکل گرفت. 1921: عطرNO.5 chanel وارد بازار شد توسط coco chanel / شکل گیری لوازم خانگی (Alessi) السی در ایتالیا. 1923: تولید اولین یخچال برای استفاده شخصی. 1925: صندلی واسیلی، توسط مارسل برور (لوله ای) / انتقال باهاوس به دسو. 1926: تأسیس بخش هنرو رنگ در شرکت General motors / هنری ارال به عنوان اولین طراح اتومبیل در دنیا به ثبت رسید. 1928: پلکسی گلاس به بازار آمد. 1929: طراحی و ساخت دستگاه کپی شرکت جستدنر توسط ریموند لوئی. - دهه 1930: "دهه استریم لاینینگ" فرم ها شبیه به قطره آب شد تا حالتی سیال در فضا داشته باشند. هنری دریفوس، ریموند لوئی، والتردورنیگ تیگ، راسل رایت برای بحران آمریکا نسخه شفا بخش (طراحی مواج پویا = استریم لاینینگ) را ارائه دادند و فروش و حیات را به آمریکا باز گرداندند و آن را از ورطه نابودی نجات دادند. والتر گروپیوس، هنری بایر، لازلوموهولی نگی به آمریکا رفتند دستاوردشان " Function a lism " یا عملکرد گرایی بود. 1930: تأسیس " Art centre collegeof design " در کالیفرنیا (بزرگ ترین و بهترین مدرسه طراحی صنعتی دنیا). 1931: طراحی مبل "پیامیو" توسط آرو آلتو. 1933: به قدرت رسیدن هیتلر و تعطیلی باهاوس. 1934: طراحی یخچال معروف colds paisuper 6 توسط ریموند، تأسیس شرکت Bertone یکی از 4 شرکت غول طراحی خودرو (طراحان برجسته ایتالیایی در طراحی خودرو اول هستند، ماشین های آلفلرومئو، لامبورگینی، اپل آسترا، اسپرو، زانتیا). 1935: هواپیمای استریم لاین Dc3 (جنگی، باری، مسافری) توسط شرکت Macdonald daglas / اولین ضبط صوت مغناطیسی توسط شرکت AEG. 1936: دوربین Kodak توسط Dorwin. 1937: اولین دستگاه فتوکپیث زیراکس / تأسیس نیوباهاوس در شیکاگو. 1938: ساخت Prototype فولکس واگن توسط فردینال پورشه (رکورددار تولید اتومبیل در دنیا) / مهاجرت طراحان اروپایی به آمریکا. 1939: حرکت قطار Lux قرن بیستم بین شیکاگو و نیویورک Henry Dreyfos / پرتوتایپ 2cv (ژیان). - دهه 1940: "جنگ جهانی دوم" به خاطر جنگ جهانی دوم رکود طراحی بود، Organic Design؛ طراحی با فرم های منحنی توسط طراحان بزرگی از جمله آلتو / برگزاری نمایشگاه ارگانیک مبلمان در نیویورک / اسکچ های اولیه اتومبیل جیپ. 1941: طراحی بسته سیگار لاکی استراک Lucky str توسط ریموند. 1943: تأسیس انجمن طراحی صنعتی آمریکا IDSA / افتتاح اولین راکتور اتمی در اورک ریج. 1944: شورای صنعتی. 1945: ساخت اولین ابر کامپیوتر / پایان جنگ جهانی دوم. 1946: موتور سیکلت افسانه ای "وسپا" طراحی شد، توسط Coradi noda 1947: اولین اسپریک بکر چمپیون توسط ریموند لوئی. 1948: ساخت پرتوتایپ دوربین Hasel Blod توسط سیکستین ساسون. - دهه 1950: نقطه عطف در طراحی اتومبیل / تأسیس مدرسه الم در آلمان. ماکس بیل، هانس گاجلوت، هتل آیخه تأثیر بزرگی در این دوران داشتند. در واقع دوران جنگ سرد شاهد رونقی بی پایان در اروپا و آمریکا بود. دهه 50 شاهد طراحی اتومبیل هایی برای عموم مردم بود. مثل سیترون 2cv و موریس مینی (مینی ماینر) توسط Alec eassigonis" الک ایزی گونیس " / فیات 500 که این رونق توسط مثلثی متشکل از ایتالیا، اسکاندیناوی و آمریکا به وجود آمده بود، و نمایشگاه سه سالانه میلان عرصه قدرت نمایی آن بود. 1950: پورشه Speed ster 356 توسط فردینال پورشه. 1951: اولین کنفرانس طراحی صنعتی در آمریکا / اولین تلوزیون رنگی در آمریکا. 1952: اختراع P.P (پلی پروپیلن) 1953: تولید انبوه اولین شورلت کوروت / شروع تدریس مدرسه ULM. 1954: اسباب بازی LEGO. 1955: سیترون DS19 توسط Bertone. 1956: آلفا رومئو توسط Pinin Farina / موسیقی Rock & Roll در آمریکا مورد استقبال قرار گرفت. 1957: Saint louran توسط Alec Issigonis. 1959: طراحی موریس مینی توسط الکسی / تیوپ پلاستیکی Holahop. - دهه 1970: دهه بحران نفت / احتیاج به خلاقیت طراحان / طراحی اتومبیل با موتور کم حجم برای صرفه جویی در مصرف بنزین / جنبش ضد آیندوپانکسیم /Fashion راحت طلبانه آمریکا (شلوار جین و تی شرت توسط کوین کلین). 1970: ماشین تایپ valentiae توسط Ettore sotsass. 1971: بوتیک Let it Rak توسط وست وودومک لارن. 1972: کتاب تاریخی "Design for the real world" توسط "victor papanek". 1973: پایان جنگ ویتنام. 1974: VWGOLF توسط جرجتو جیارو "Giorge the Giogiaro" / اولین مد برای مردان توسط جرجیو آرمانی. 1975: چارلز جیمز رواج واژه پست مدرنیسم / موسسه مدیران طراحی "DMI". 1976: گروه طراحان آلچیمینا "Sub Service or Alchymina" (یکی از موسسانش Ettore sotsass بود). فستیوال Punk در آلمان. 1977: افتتاح ساختمان هنری ژرژ پنلید و به سبک هایتک. 1978: اولین قهوه جوش " ریچارد شپر " توسط شرکت Alessi. 1979: معرفی Walk man توسط Sony / اختراع CD مشترکا توسط فلیپس و سونی / ساخت اولین پرینتر لیزری توسط IBM. - دهه 1980: دهه طغیان / به وجود آمدن جنبش ممفیس با آرزوی رواج Good Design. 1981: شروع به کار شبکه MTv در آمریکا. 1982: تشکیل گروه Memphis توسط Sotsass. 1983: تشکیل آکادمی Damoss در میلان. 1984: تأسیس شرکت Swatch. 1985: کامپیوتر مکینتاچ توسط Apple (اولین کامپیوتر با mouse). 1986: تأسیس استودیو در لندن توسط جسپر موریسون. 1988: ساعت جلی فیش توسط Swatch. 1989: فروریزی دیوار برلین. - دهه 1990: تضاد در دیزاین / جنبش بی طرفی توسط جسپر موریسون / داستان تشکیل دهکده جهانی. 1990: آب میوه گیری جوسی سلیف توسط philipstarck. 1991: تلفن موبایل دیجیتال توسط اریکسون. 1994: کتابخانه Book warm توسط Ron Arad. 1997: جیانی ورساچی (Versace) به قتل رسید. 1998: Newbitel در آمریکا طراحی شد. 1999: تلفیق مرسدس بنز و کرایسلر. منبع: http://www.honaretarahi.com/all-pages/learn/industrial-design-calendar.htm        ....................  توسط : maria
+ نوشته شده در  پنجشنبه چهاردهم مرداد 1389ساعت 18:42  توسط maria  | 

اولین خودروی جهان که با بخار حرکت میکرد. ساخت توسط مهندس richard trevithic

+ نوشته شده در  پنجشنبه چهاردهم مرداد 1389ساعت 18:15  توسط maria  | 

دوچرخه چند ضلعی الهام گرفته از DNA انسان

+ نوشته شده در  پنجشنبه چهاردهم مرداد 1389ساعت 9:26  توسط maria  | 

رسم قانون طلایی فیبیوناچی در طراحی صنعتی مدرن و راه بدست آوردن عدد طلایی .......

+ نوشته شده در  چهارشنبه سیزدهم مرداد 1389ساعت 13:13  توسط maria  |